اشتراک: مطالب | نظرات

عوارض فیزیکی سقط جنین

2 نظر
عوارض فیزیکی سقط جنین

عوارض فیزیکی سقط جنین بستگی به نوع سقط جنین دارد، اما هیچ نوع سقط جنینی عاری از خطر نیست. برخی اثرات جانبی بلافاصله بعد از سقط جنین ظاهر می‌شوند و پاره‌ای ماه‌ها پس از آن. یکی از عواملی که این عوارض را تشدید می‌کنند زمان بارداری است. در سه ماهۀ دوم و سوم بارداری، برخی از خطرات سقط جنین بیشتر از ماه‌های دیگر است. عامل دیگر سن مادر است که هر چه پایین‌تر باشد خطرات درازمدت سقط جنین، مانند صدمه به دستگاه تولید مثل شدیدتر است. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می‌دهد که در حدود نیمی از زنانی که سقط جنین عمد انجام داده‌اند، مبتلا به یک یا چند عارضۀ فیزیکی ناشی از آن می‌باشند. برخی از مهم‌ترین عوارض فیزیکی سقط جنین به شرح زیر می‌باشد:

خونریزی شدید: نزدیک به ۱۵ درصد از سقط جنین‌ها با خونریزی شدید توأم می‌باشد که نیاز به انتقال خون دارد. این نوع خونریزی در اثر آسیب به دیوارۀ رحم یا دهانۀ رحم می‌باشد.

پارگی و سوراخ شدن رحم: چنانکه پیشتر اشاره کردیم پس از بیرون آوردن جنین دهانۀ رحم باید به‌نرمی تراشیده شود تا اطمینان حاصل شود که همۀ بقایای جنین از آن خارج شده است. در اثر این عمل، ممکن است دیوارۀ رحم آسیب ببیند و سبب خونریزی شدید و یا عفونت داخلی شود. آسیب دیدن دیوارۀ رحم ممکن است بارداری‌های دیگر را نیز به خطر بیاندازد. حدود ‏۲-‏۳ درصد از سقط جنین‌ها منجر به آسیبِ دهانۀ رحم می‌شود. این خطر برای زنانی که قبلاً زایمان کرده‌اند و یا سقط جنین آنان در حالت بیهوشی انجام می‌گیرد، بیشتر است.

خطر بروز سرطان سینه: خطر بروز سرطان سینه در زنانی که سقط جنین کرده‌اند دو برابر بیشتر از زنان دیگر است، به‌خصوص کسانی که در سه ماهۀ اول بارداری جنین خود را سقط کرده‌اند.

خطر سقط جنین‌های غیرعمدی: مطالعات مختلف نشان می‌دهد که در زنانی که جنین خود را سقط کرده‌اند، خطر سقط جنین غیرعمدی در زایمان‌های بعد به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد؛ برخی این افزایش را حتی ده ‌برابر بیشتر از معمول می‌دانند. علاوه بر این، امکان زایمان‌های زودرس و تولد نوزادانی با وزن کمتر از معمول، در زایمان‌های بعدی بیشتر خواهد بود.

خطر بارداری‌های خارج از رحم: طبق تحقیقات مختلف، خطر بارداری‌های خارج از رحم – در لولۀ تخمدان – در زنانی که جنین خود را سقط کرده‌اند دو برابر بیشتر از زنان دیگر است.

بیماری‌های التهابی لگن: این بیماری عفونی که با تب شدید همراه است یکی از عوارض جدی سقط جنین است که احتمال بروز آن بعد از سقط جنین به ۳۰ درصد می‌رسد. از پی‌آمدهای دیگر این بیماری می‌توان دردهای مزمن لگن و نازایی را برشمرد.

خطر مرگ: در سقط جنین به علت امکان بیشتر بروز خونریزی، عفونت، انسداد جریان خون در نتیجۀ بروز آمبولی (یا وجود لختۀ خون در شریان) و عوارض بیهوشی، خطر مرگ دو برابر بیشتر از معمول است.

  1. salam man 28salame va ta b hal 8bar sabeghe seghte janin dashtam b nazareton man alan ye mordeye moteharekam yani?

نظر دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *