اشتراک: مطالب | نظرات

ماه اول بارداری

11 نظر
ماه اول بارداری

بلافاصله پس از پیوستن تخمک و اسپرم، تقسیم سریع در سلول‌های نطفۀ این انسان زنده شروع می‌شود و سفر آن به طرف دیوارۀ رحمِ مادر آغاز می‌شود تا زمانی که در آن پناهگاه امن و بی‌خطر جایگزین گردد. آزمایش‌های بسیار حساس حاملگی در همین دو هفتۀ ابتدای بارداری خبر ورود و جای‌گرفتن او را در رحم می‌توانند اعلام کنند. د‌ر آخر هفتۀ دوم میزان هورمون “هاش. سی. جی” یا گنادوتروپین جفتی انسان، که در ابتدا به‌وسیلۀ نطفه و سپس به‌وسیلۀ جفت ترشح می‌شود، آنقدر زیاد است که سبب می‌شود دورۀ ماهیانۀ مادر متوقف شود.

هفتۀ سوم

حدود ۱۷ روز پس از آغاز زندگی در نطفۀ جنین، یعنی زمانی که عادت ماهیانۀ مادر فقط چند روز به تأخیر افتاده است و او هنوز از بارداری خود مطمئن نیست، قلب و رگ‌های خونی شروع به شکل گرفتن کرده‌اند. در این زمان، سلول‌های جنسی‌ که بعدها به تخمک (در زن) و اسپرم (در مرد) تبدیل می‌شوند، شکل گرفته‌اند.

در حدود روز هجدهم، مغز، نخاع و دستگاه عصبی جنین پی‌ریزی شده‌اند. چند روز پس از آن، یعنی اواخر همان هفتۀ سوم، قلب جنین شروع به تپش کرده است، قلبی که تا روز مرگ به این کار خود ادامه خواهد داد! خونِ جنین که گروه خونی آن احتمالاً متفاوت از گروه خونی پدر و مادر است، در رگ‌های او در جریان است. اولین مراحل رشد گوش نیز در این زمان آغاز شده است.

هفتۀ چهارم

اکنون تنها دو هفته عادت ماهیانۀ مادر به تعویق افتاده است. مادر هنوز مطمئن نیست که این تأخیر به علت بارداری است یا عوامل دیگر. شُش‌های جنینِ در حال رشد، ماهیچه‌ها و آنچه به‌تدریج تبدیل به ستون فقرات خواهد گشت، شروع به شکل‌گرفتن کرده‌اند. شکل ابتدایی چشمِ جنین، ۲۸ روز بعد از تشکیل نطفۀ او ظاهر می‌شود.  علاوه بر این، دستگاه‌های گوارشی، عصبی، تناسلی، ادراری و کلیوی، قبل از اینکه جنین به یک ماهگی برسد شروع به رشد کرده‌اند.

جنین در هفته‌های اول بارداری از لحاظ اندازه و وزن بسیار کوچک است و رشد او هر چند بسیار سریع‌تر از بعد از تولد است، اما به اندازۀ بزرگسالان و یا حتی نوزادان نیست. اما آیا مقیاس اندازه‌گیری خط‌کش یا وزنه، انسان بودن را تعیین می‌کند؟ آیا انسان‌های کوتوله کمتر از دیگران انسان هستند؟ اما آیا انسان بودن او در آن سنین کمتر است؟ شاید برخی از ما به افرادی برخورد کرده‌ایم که در اثر تصادف در اغما بسر برده‌اند و برای مدت طولانی قسمت‌هایی از مغز آنها از کار افتاده است. آیا در آن زمان آنان دیگر انسان نیستند؟ میزان رشد انسان از بدو لقاح تا دیگر مراحل جنینی و سپس نوزادی و کودکی و بزرگسالی به صورت صعودی پیش‌می‌رود و نیاز به زمان دارد. در سقط جنین این فرصت و زمان از جنین، این انسان زنده، سلب می‌شود.

 1. کبری علیخانی says:

  سلام خسته نباشیدمن هفته چهارم بارداری هستم اما درد زیادی روی شکمم دارم میخواستم بدونم علتش چیست خطرناکه؟

  • ویرایشگر says:

   دوست عزیز،
   ممنون از تماس شما متاسفانه ما در این وب سایت به خاطر مسائل قانونی از دادن اطلاعات پزشکی معذوریم. لطفأ با پزشک خود تماس بگیرید.

 2. ساناز says:

  سلام من یک ماه بعد عروسیم باردار شدم چون عاشق بجه ام اما بجه ام یک ماهه سقط شد چند ماه باید جلوگیری کنم من 23 سالمه راستی کیست بارتلن هم دارم چکار کنم؟

  • ویرایشگر says:

   دوست عزیز،
   ممنون از تماس شما متاسفانه ما در این وب سایت به خاطر مسائل قانونی از دادن اطلاعات پزشکی معذوریم. لطفأ با پزشک خود تماس بگیرید.

 3. زهرالطفی says:

  عالی بود خیلی عالی

 4. مونا says:

  سلام ، من حدودا ٢٥ روزه كه حامله هستم و ناخواسته.. به دنبال راهكاري هستم كه بارداري ام رو متوقف كنم، لطفا منو راهنمايي كنيد

  • ویرایشگر says:

   منا عزیز، ممنون از تماس شما. همۀ حرف ما این است که بچه انسان جاندار است. به شما توصیه می‌کنیم که با دقت قسمت جنین انسان زنده را بخوانید. لینک آن در اینجا نوشته شده است و این کار را نکنید. این فرزند هدیه خدا به شماست و خدا او را مایۀ برکت برای زندگی شنا خواهد ساخت.

   http://seghtejanin.com/category/%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86/

 5. somaye says:

  سلام من برای بارداری اقدام کردم و الان حدود 1 ماهه که پریود نشدم ولی هم تست خون وتست ادرار خونگی دادم جواب هر دو هم منفی بوده در صورتی که اصلا صابقه نداشته که پریودم عقب بیفته از قرص یا وسایل جلوگیری هم استفاده نمیکردم.بخ نظر شما مشکلی برام پیش اومده؟؟؟

  • ویرایشگر says:

   دوست عزیز،
   ممنون از تماس شما متاسفانه ما در این وب سایت به خاطر مسائل قانونی از دادن اطلاعات پزشکی معذوریم. لطفأ با پزشک خود تماس بگیرید.

 6. mahdi says:

  قرص سایتوتک روباید از کجا تهیه کرد چه قیمتی هست

  • ویرایشگر says:

   دوست عزیز، ممنون از تماس شما. همۀ حرف ما این است که بچه انسان جاندار است. به شما توصیه می‌کنیم که با دقت قسمت جنین انسان زنده را بخوانید. لینک آن در اینجا نوشته شده است و این کار را نکنید. این فرزند هدیه خدا به شماست و خدا او را مایۀ برکت برای زندگی شنا خواهد ساخت.

   http://seghtejanin.com/category/%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86/

نظر دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *