اشتراک: مطالب | نظرات

ماه دوم بارداری

3 نظر
ماه دوم بارداری

در ابتدای ماه دومِ رشد جنین، زمانی که هنوز مادران بسیاری از وجود این انسان کوچک در رحم خود اطمینان ندارند، جوانه‌های دو دست ظریف و کوچک ظاهر شده‌اند و دو روز بعد از آن جوانۀ پاها نمایان می‌شوند. حتی برخی از محققین علم جنین‌شناسی، زمان پدیدار شدن جوانۀ دست‌ها و پا‌ها را در اواخر ماه اول، از لحاظ علمی صحیح‌تر می‌دانند. جنین اکنون ده هزار برابر از روز اول رشد کرده است. مغز او به تناسب اندازۀ او رو به رشد است و امواج مغزی از همان هفتۀ پنجم قابل اندازه‌گیری هستند. بینی و زبان در این روزها شکل می‌گیرد و غدۀ تیروئید شروع به رشد می‌کند (اما کار آن از هفتۀ نهم آغاز می‌گردد). خون در بدن جنین جریان دارد، خونی که کاملاً از خون مادر مجزا است. ۳۶ روز بعد از لقاح، چشم جنین رنگ ابتدایی خود را در شبکیه ظاهر می‌سازد. جالب است بدانیم که هر چند رشد چشم و عدسی داخل آن و پلک محافظ آن از این ماه آغاز می‌‌شود و به‌تدریج به رشد نهایی می‌رسد، اما جنین در داخل رحم نور را تشخیص داده، به آن واکنش نشان می‌دهد.

قبلاً به برخی از محرک‌هایی که جنین، این انسان زنده نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهد اشاره کردیم. جالب است که در روز چهلم، یعنی زمانی که جنین تقریباً یک ماه و نیمه است، اولین عکس‌العمل‌های غیر ارادی را در او می‌توان مشاهده کرد. به‌طور مثال اگر گوشۀ لب او با پُرزچۀ کوچکی لمس شود، گردن خود را فوراً خم خواهد کرد.

بلافاصله پس از آن یعنی در روز چهل و یکم انگشتان دست و یک روز بعد از آن انگشتان پا شکل می‌گیرند (تصویر ۱).

تصویر شماره ۱

تصویر شما ره ۱۵

تصویر شماره ۱: جنین در هفته ششم

© Neil Harding.gettyimages.co.uk. Used with permission.

 

در هفتۀ هفتم، اتصالات عصبی که نهایتاً منجر به اعصاب بویایی می‌شوند شروع به شکل گرفتن می‌کنند. اکنون مغز جنین به سه قسمت تقسیم شده است که یک قسمت آن برای درک احساسات عاطفی و درک زبان است، قسمت دیگر برای شنیدن، و قسمت سوم برای دیدن است. مفاصل نیز در این هفته شکل می‌گیرند. در آخر این هفته مادر متوجه خواهد شد که دومین عادت ماهیانۀ او به عقب افتاده است اما جنین هنوز در ماه دوم رشد است (تصویر ۲).

تصویر شماره ۲

تصویر شما ره ۲

تصویر شماره ۲ جنین در هفتۀ هفتم

© Ralph Hutchings.gettyimages.co.uk. Used with permission.

در اوایل هفتۀ هشتم به‌تدریج حرکاتی مانند سکسکه، جمع کردن لب‌ها، حرکات دست و پا و حتی برخی از حرکات تنفسی(بدون هوا)، خمیازه و مکیدن انگشتان آغاز می‌گردد. اکنون کبد جنین مشغول خون‌سازی و کلیه‌ها در حال کار کردن هستند. در حقیقت همۀ دستگاه‌های بدن در هفتۀ هشتم در بدن جنین موجود هستند. جمجمه و آرنج و زانو به‌خوبی شکل گرفته‌اند به‌طوری که در پایان این هفته جنین می‌تواند دست و پای خود را خم کند.

 1. رضا says:

  سلام.خسته نباشید .
  ببخشید که اینقد صریح میگم . چون خیلی در استرتس هستم . میترسم . لطفا کمکم کنید . من با دوست دخترم رابطه داشتم ولی نه دخولی شد نه چیزی . فقط از روی بهمدیگه داشتیم . بعد با انگشتم از جلو فرو برم . ولی نمیدونم میشه حامله شد با اینکار یا نه . آخه الان بهم میگه تقریبا یک هفته عادت ماهانش عقب افتاده . یعنی اولین ماه بعد از اونکارمونه .
  خیلی میترسم . آخه من وقتی میخواست خارج شو کلا ازش دور نگه داشتم .بعد با انگشت کار کردیم .
  توروخدا کمکم کنید . یعنی امکانش هست ؟
  ازش پرسیدم میگه آره مثل همیشه نبودم ، ایندفه دیر عادت شدم ولی بین دخترا عادیه میشه . یعنی میشه عادی باشه ؟
  توروخدا اگه کاری از دستتون میاد کمکم کنید ؟
  خیلی خیلی ممنون میشم . لطفا خیلی زود بهم جواب بدین .

 2. همایون بهرامیان says:

  جالبه

نظر دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *